Пам’ятка для тих, хто вже захворів
або підозрює у себе Covid-19
- У людини має бути підписана декларація із сімейним лікарем. Якщо цього не зроблено, негайно йдіть до поліклініки та підпишіть декларацію з тим, у кого є місце. Потім можна розібратися, підходить він вам чи ні. Нині не той час, коли можна перебирати сімейними лікарями. Можна записатися через систему Хелсі (https://helsi.me/), обравши тих, які працюють за договором з державою. У вас має бути мобільний телефон лікаря для зв’язку! Якщо ваш сімейний лікар захворів чи пішов у відпустку, його обов’язково хтось замінює. Ви можете отримати його мобільний телефон у реєстратурі.
- Дізнайтеся заздалегідь де знаходиться найближча медична лабораторія, якщо вам доведеться здавати аналізи. Запишіть собі телефон. Ви зможете потім записатися на певний час, щоб не стояти в черзі. Також багато лабораторій надають послуги із забору аналізів в будинку.
- Ви повинні заздалегідь подбати про те, щоб у вас був у швидкому доступі хтось, хто принесе вам під двері продукти, екстрено сходить до аптеки. Є багато варіантів доставки продуктів та медикаментів додому (якщо у вас є час чекати кур’єра).
- Якщо з’явилися якісь зміни у здоров’ї – сидіть удома. Слідкуйте за температурою, кашлем, головним болем. Перестаньте бачити скрізь Ковід! Ніхто не скасовував інших захворювань! Ми не повинні втрачати здоровий глузд!
- Якщо піднялася температура, посилився кашель — НЕ йдіть в поліклініку, а ТЕЛЕФОНУЙТЕ сімейному лікарю і повідомляєте, що ви захворіли. Сімейний лікар вирішить, чи потрібно вас запросити на прийом. Якщо у вас Ковід19, то нічого дивитись і слухати! Вірусна пневмонія не прослуховується і її не видно на традиційному рентгені. Плюс, ви стаєте потенційним розповсюджувачем вірусу, можете підхопити додатково ще щось, а також можете заразити лікаря. Температуру понад 38 збиваємо, не терпимо. Перевіряйте нюх (поширена ознака Ковід19) – ви можете не помітити, що його немає, так як вам може здаватися, що у вас просто закладений ніс. Перевіряйте: парфуми, бальзам «Зірочка», показовим є «Доместос». Якщо у вас немає нюху, ви повинні обов’язково зателефонувати та повідомити про це свого сімейного лікаря – ви кандидат на підозру у зараженні Ковід19. При підозрі на Ковід19 вам повинні надати БЕЗКОШТОВНИЙ ПЛР-тест.
- Найскладніше – розібратися у тестах ПЛР та ІФА! Тому цитую мою подругу, зав. відділенням по Ковід19 в одній із лікарень: «Півроку займаюся ПЛР. У когось + показує з 2-го дня, у когось уже у лікарні на кисневому апараті з 3-тього разу через два тижні. Тому не тікайте робити тести на 2-3 день хвороби! Можливо, вже буде результат, а можливо ще ні. ПЛР-тест хоча б якось достовірно починає показувати з 7 дня. 30% — помилково негативних тестів з різних причин. Також є атипові вірусні пневмонії, які не є Ковідом 19. На них також «погано» хворіти. Статистика важких станів таких хворих не така сумна, але людина фактично почувається так само погано, а всі тести негативні. Тому тут теж потрібна зібраність, грамотний лікар тощо. Кров (ІФА) раніше ніж за 7 днів дійсно нічого не покаже. Є мазок (ПЛР), а є аналіз крові (ІФА). Щоб не витрачати зайві гроші, треба розуміти, що кров (ІФА) показує спочатку імуноглобуліни М «хворію зараз» (вони наростають з 7 дня, потім зменшуються), потім — імуноглобуліни G «організм почав боротися» (наростають приблизно з 3-4 тижнів ). Тому на початку хвороби немає сенсу здавати G, а перехворівши – M. Для допитливих «а що це зі мною було 2 місяці тому?» підходить G. Але й вони не у всіх виробляються. Оскільки поліція та медики перевіряються за графіком, то можу сказати, що позитивних, випадково виявлених, безсимптомних теж досить багато. Ми як лікарі багато чого не можемо пояснити, читаємо, зідзвонюємося, обговорюємо».
- Чому важливо мати ПЛР-тест (якщо ви хворі)? Наявність позитивного ПЛР вже спочатку каже лікареві про те, що він знає ваш діагноз – це Ковід19. Якщо немає ПЛР, одна наявність КТ, на якому начебто все і так зрозуміло, не дає людині право отримати діагноз Ковід19. І якщо вам буде потрібна госпіталізація, то ви оминете обсервацію. Вас одразу направлять у правильне відділення, де лікують Ковід19. Якщо ж діагнозу немає, то людина потрапляє в обсервацію, їй беруть ПЛР, вона чекає майже день (іноді й більше), доки результат буде готовий, і лише після цього його відправляють лікуватися до правильної лікарні.
- Більш ґрунтовно доведеться підготуватися до ПЛР-тесту. Перед ним забороняється: пити воду (4 години); приймати їжу (4 години); розсмоктувати медпрепарати (смокталки, таблетки) та використовувати спреї; полоскати рот та горло; промивати ніс та використовувати краплі; чистити зуби; жувати жувальну гумку; палити. Дотримання цих простих правил дозволить одержати максимально точний результат!
- Рішення про КТ приймає лікар. Але ви повинні все ж таки розуміти, що, якщо у вас температура не падає і хвороба посилюється, вам необхідно КТ. Не робіть КТ раніше хоча б 5-го дня, якщо на цьому не наполягає лікар. Якщо ви в паніці підете робити КТ, а ще було за рано, ви даремно використаєте свій шанс правильно діагностувати вірусну пневмонію. Більше ви не зможете зробити КТ у найближчі кілька місяців. Також можна виявити запалення за аналізами крові! Ви не пропустите пневмонію, яку треба лікувати, якщо уважно стежитимете за температурою і кашлем! Крім того, не багатьом треба КТ. Краще нехай ухвалить рішення лікар.
- Ковід19 — досить незвичайна хвороба. Ми на це ще не хворіли! Це не грип чи ГРВІ! Ковід19 проявляє себе як респіраторні захворювання чи як кишкові, інколи ж – все разом. Але Ковід19 дає ускладнення у середині перебігу хвороби – з 6 по 14 день. І основне ускладнення у всіх однакове – вірусна пневмонія. Людина різко захворіла, потім ніби почала одужувати, а на 6-8 день – вже пневмонія. Зверніть увагу: вірусна пневмонія є у 98% хворих на Ковід19. Але 80% людей це ніколи не дізнаються, т.к. вона вірусна і пройде сама. Але у 20% до вірусної пневмонії приєднається бактеріальна – і тоді треба лікувати антибіотиками. Захворювання триває 14 днів. Якщо є ускладнення, то може і довше.
- Що нам потрібно приймати, якщо ви все ж таки захворіли? Ковід19 — це вірус, і нам треба допомогти організму дати гідну відповідь нашого імунітету. На початку йдемо за першим протоколом лікування Ковід19: вітамін D3 2000 (дві таблетки 1 раз на день), вітамін С 500 (одну таблетку 1 раз на день), вітаміни з цинком (представлено багато варіантів, за інструкцією), «Кардіомагніл» або щось інше для розрідження крові (1 таблетка для тих, кому 40+). Питний режим – максимальна кількість рідини. Пити не припиняючи. Не лежати, якщо не погано! Не надувати повітряні кульки! Спати на животі! Температуру збивати після 38. При коронавірусі не роблять інгаляцій та не користуються небулайзерами. Зверніть увагу! Коли ви зіткнетеся з ПЛР-тестом, то ви відразу зрозумієте, “де воно засіло” — в носоглотці. Це основне місце проживання. Тому не розносьте інгаляціями інфекцію по вашому організму. Просто полощіть горло та промивайте ніс!
- Якщо ви відчуваєте, що вам гіршає, обов’язково повідомте про це вашого сімейного лікаря! Вірусна пневмонія вражає дуже швидко.
- І легені не болять! Якщо все ж таки виявляється пневмонія, то сімейний лікар призначає другий протокол лікування. Я не писатиму його, тому що визначити стан і початок старту прийому антибіотиків повинен лікар! У жодному разі не приймайте антибіотик профілактично! Ковід19 не лікується антибіотиками! Але антибіотик має бути підключений лікарем у правильний час – як тільки додалася бактерія! Окрім прийому антибіотиків, ще найважливіше лікування – промивання носоглотки! Туалет носа та горла ПОСТІЙНО. Ніс — сіль і подібне до носа. Горло – є маса бризкалок та «Фурацилін». Ковид19 засів у носоглотці — це основне місце, з якого він вершить свої «чорні» справи. Лікарка пояснила зрозумілою мовою, що відбувається з людиною і з підбадьоренням відправила лікуватися додому. У багатьох немає можливості потрапити до грамотного фахівця, тому я склала цю пам’ятку потенційному хворому. Лікують ВСІХ однаково: є протокол лікування Ковід19. Дякувати Богу, що вже лікують! Що б ми не були налякані до тваринної смерті, а чітко розуміли, з чим ми зустрілися, що нам потрібно робити, щоб максимально надати користь своєму організму.
- У яких випадках викликати швидку? Якщо висока температура, яка не збивається, помутніння свідомості, судоми, задишка, падає рівень сатурації — кисню в крові – набирайте 103. Плюс, негайно дзвоніть сімейному лікарю.
- Як самостійно виміряти сатурацію? Власники Самсунга (від моделі S6 і вище) мають вбудовану програму в смартфоні, власники Айфона 5 і вище можуть завантажити платну програму. Можна придбати пульсоксиметр. Сатурація в нормі — 95. Вона може трохи знижуватися уві сні, коли лежимо. Але після руху вона покаже вам правильні показники. Низька сатурація передбачає госпіталізацію: у ваших органах почалося кисневе голодування, і вам потрібна термінова допомога!
- Знайдіть на Фейсбук Ольгу Мітюшову — молода терапевт, допитливий розум, дуже старанна дівчина. Вона як сімейний лікар постійно шукає інформацію, намагається потрапити на всі навчання з Ковід19 і публікує багато постів. З літа веде ковідних хворих і багато матеріалів викладає до Фейсбуку. Якщо у вас екстрена ситуація і ви не можете ніяк зв’язатися зі своїм лікарем, ви можете звернутися через Фейсбук до Ольги. Але вона не зможе всіх лікувати, має сім’ю, маленьку дитину, роботу. Але якщо потрібна екстрена допомога – будь ласка, пишіть їй у месенджер.
- Поменше шукайте інформацію про те, як лікуватися, у доморощених фахівців, які постять сумнівні методи. Обов’язково носіть маски! Ви отримаєте меншу концентрацію вірусу. Є різниця: отримати 3 «зарази» чи 103. Моліться за лікарів: про захист їхнього особистого здоров’я та здоров’я близьких. І нехай Бог допоможе нам усім разом пройти важкі часи. У нас все вийде!
З приводу питань по трансляції звертайтесь за тел.
+380501604485 або пишіть на e-mail info@gcc.ua